Obecnie okulary przeciwsłoneczne projektowane są z troską o zapewnienie Twoim oczom maksymalnego bezpieczeństwa, więc mają skuteczne filtry UV, które chronią oczy przed uszkodzeniem wzroku spowodowanym wystawieniem na działanie promieni słonecznych (innych niż uszkodzenia spowodowane obserwowaniem słońca). Czym więc są promienie UV?
Najważniejsze fakty na temat promieniowania UV
Jak wiemy z lekcji fizyki w szkole, słonce emituje promieniowanie elektromagnetyczne o różnej długości fal. Wyróżniamy następujące zakresy tych fal:
- podczerwień,
- światło widzialne,
- promieniowanie ultrafioletowe (UV).
Samo promieniowanie UV dzieli się na trzy typy:
- promieniowanie UVC, które w większości pochłania warstwa ozonowa atmosfery naszej planety i w związku z tym nie ma większego wpływu na człowieka;
- promieniowanie UVB. Stanowi 5% promieni UV docierających do powierzchni Ziemi. Przybiera różne natężenia w zależności od pory roku i dnia.
- promieniowanie UVA. To pozostałe 95% promieniowania UV docierającego na Ziemię. Jego natężenie jest niezależne od pory dnia i roku, a promienie przenikają przez chmury, szkło i naskórek czł
Narażanie oczu na zbyt intensywne promieniowanie słoneczne może prowadzić do wielu schorzeń a więc skuteczny filtr to podstawa i dużo bardziej istotny aspekt niż kształt okularów czy ozdobne oprawki.
Pamiętaj: fakt, że okulary przeciwsłoneczne mają czarne szkła, nie zawsze oznacza, że chronią przed szkodliwym działaniem słońca, dlatego gdy soczewki okularowe są „oszukane” i nie mają dobrego filtra, tym bardziej oddziaływanie promieni UV na oko jest intensywne i zarazem – szkodliwe. Wniosek z tego prosty: nawet, jeśli potrzebne Ci są jedynie modne okulary przeciwsłoneczne na co dzień nie oszczędzaj na zdrowiu swoich oczu i kup atestowane okulary przeciwsłoneczne.
W profesjonalnym salonie optycznym, takim jak nasz, możesz dobrać okulary według swoich potrzeb. Początek wiosny to dobra okazja, żeby zadbać o zdrowie oczu i wreszcie dobrać okulary do swoich potrzeb i trybu życia.